Piotr Wyrzykowski

Fotograf krajobrazu, przyrody i architektury Warmii

 

 

Od początku swojej przygody z fotografią tworzy cykl „Warmia, czarno-biały kwadrat”, którego prace pokazywane były na kilku wystawach. Architektoniczne detale, poszukiwania kadrów i idealnej formy w kształtach sklepień i ścian również są monochromatyczne. Fotografie z serii "Yin Yang" oraz "Panteon", obrazy światła i cienia, zdobywały nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Kolor jest natomiast bardzo ważną częścią jego fotografii przyrodniczych – krajobrazów pól i lasów oraz natury, którą spotyka podczas fotograficznych wędrówek. Fotografuje coraz bardziej świadomie zafascynowany twórczym sposobem przedstawienia otoczenia w fotografii. Podróżując po Warmii odkrywa i próbuje okiełznać przestrzeń i czas. Zmagania te skutkują obrazami, które zatrzymują kadr w tysięcznej części sekundy lub są efektem kilkuminutowych ekspozycji. Zawsze jednak najważniejszy jest dla niego temat i jego świeże ujęcie w ramach kadru i doboru techniki.

 

Wśród największych osiągnięć wymienia dwukrotne zdobycie Złotego Szkła w kategorii architektura Otwartych Mistrzostw Fotograficznych, pierwszej nagrody konkursu „Przyroda w obiektywie” w ramach Poznańskich Dni Fotografii, wyróżnień m.in. ND Awards 2014 czy salonów FIAP oraz złotego medalu Photographic Society of America. Prace prezentował na pokonkursowych wystawach salonów FIAP oraz na licznych wystawach zbiorowych.

 

Portfolio publikowane jako Warmia, naturalnie dostępne jest w serwisach internetowych, wydruki dostępne są w galerii Sztukonet oraz At Friends’ Gallery w Olsztynie.

 

 

                                                                                        

 

 

Od 2014 prace Piotra Wyrzykowskiego prezentowane były na siedemnastu salonach fotograficznych pod patronatem FIAP m.in. w Szwajcarii, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Czechach czy na Węgrzech. Prace o tematyce architekturalnej i przyrodniczej były również oceniane przez Jury konkursów Neutral Density Awards, Otwartych Mistrzostw Fotograficznych oraz Polskiego Związku Fotografów Przyrody. Zdobyte nagrody i wyróżnienia:

 

Brązowy medal Neutral Density Awards w kategofii Fine Art: Krajobraz, 2016 rok za serię fotografii „Ścieżki”

Brązowy Medal Czech Federation of Art Photography (CFFU), salon "The Photo Journey", Czechy 2016 rok

Złote szkło w kategorii Architektura, Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie, 2016 rok za serię fotografii „Ukiel”

Wyróżnienie w kategorii Natura, Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie, 2016 rok

Wyróżnienia FIAP Blue Ribbon, salon “Essence of Light”, Węgry 2016 rok

Wyróżnienia węgierskiej federacji OneShotPhotoCon, salon „Essence of Light”, Węgry 2016 rok

Wyróżnienie FIAP Blue Ribbon, salon "The Photo Journey", Czechy 2016 rok

Brązowy medal FIAP, salon "Sunflower International Photographic Competition", Czechy 2015 rok

Wyróżnienie Coup de Coeur Juge, salon „12th Festival International Photographique de La Gacilly”, Francja 2015

Złote szkło w kategorii Architektura, Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie, 2014 rok za serię fotografii „Panteon”

Pierwsza nagroda konkursu "Przyroda w obiektywie" Polskiego Związku Fotografów Przyrody, Poznań 2014 rok

Złoty medal Photographic Society of America, salon "Omni Candid 12 Digital", Belgia 2014

Wyróżnienie honorowe w konkursie Neutral Density Awards w kategorii Architektura, 2014 rok za serię fotografii „Yin Yang”

Wyróżnienie honorowe w konkursie „Burrard-Lucas Landscape Photo Competition”, 2012 rok

 

 

 

 

W latach 2012 – 2015 członek Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR odpowiedzialny za działania skierowane „na zewnątrz”, organizował we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi otwarte plenery, konkursy i wystawy fotograficzne. W roku 2016 wraz z Dariuszem Prokopczukiem i Marcinem Kierulem założył Stowarzyszenie ARTWAMA, w którym skupił się na charytatywnej działalności edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w formie koła fotograficznego.

 

Na początku 2015 roku założył Fotograficzną Mapę Warmii – serwis dla pasjonatów fotografii krajobrazowej regionu Warmii. Wspólnie z ponad trzydziestką fotografów, zarówno amatorów jak i profesjonalnych fotografików znajduje i kataloguje plenery zachęcając do fotograficznych i turystycznych wędrówek. Serwis jest również miejscem publikacji tekstów dotyczących fotografii krajobrazowej, bogactwa kulturowego i historycznego regionu Warmii, a także doskonałym przewodnikiem turystycznym docenianym przez lokalne media. Największym sukcesem tej działalności był wernisaż wystawy fotograficznej członków mapawarmii.pl, który odbył się w historycznych wnętrzach Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim w kwietniu 2017 roku.