Resume

Nazywam się Piotr Wyrzykowski, pochodzę z Olsztyna na Warmii. Jestem fotograficznym samoukiem, a przedmiotem mojej największej pasji są krajobraz i przyroda mojego rodzinnego regionu oraz fotografia architektury. Jestem członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej od 2020 roku posiadam tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).

 

Wnioskując do Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie, swój manifest twórczy przedstawiłem następująco:

Fotografia to dla mnie droga ucieczki od codzienności, szukanie wytchnienia w naturze. W moich pracach próżno szukać obecności ludzi, stronię od nich skupiając się na miejscach mało uczęszczanych, z dala od utartych szlaków. Sylwetka człowieka występuje u mnie jedynie pełniąc rolę sztafażu, małego punktu w kadrze jako odniesienie do własnej osoby w otaczającym świecie. Patrząc na świat przez wizjer poszukuję prostoty, mój sposób kadrowania rzadko kiedy nazwać można skomplikowanym. Ważniejszy dla mnie jest temat, jego silne, bezpośrednie przedstawienie, czy to jest detal, kształt, faktura czy samo światło. Tego samego szukam zarówno w przyrodzie jak i w architekturze, tu też interesują mnie przede wszystkim wycinki rzeczywistości, które dzięki teleobiektywowi próbuję przedstawić jako osobne małe uniwersa.

Warmia to kraina, która fascynuje mnie swoją różnorodnością przyrodniczą, krajobrazową, ale i trudną, wielonarodowościową historią. Emocje, które towarzyszą odkrywaniu jej zawiłego piękna staram się przedstawiać w medium, którego warsztat rozwijam od wielu lat – w fotografii. Podróżując po Warmii tworzę obrazy, które zatrzymują kadr w tysięcznej części sekundy lub są efektem kilkuminutowych ekspozycji. Korzystam z wielu technik, doskonalę swój warsztat i wciąż się uczę, także ucząc innych.

 

 

Od początku swojej przygody z fotografią tworzę cykl „Warmia, naturalnie oraz „Warmia, czarno-biały kwadrat”, których fragmenty prezentowane były na kilku wystawach. Architektoniczne detale, poszukiwania kadrów i idealnej formy w kształtach sklepień i ścian również są monochromatyczne. Fotografie z serii „Yin Yang” oraz „Panteon”, obrazy światła i cienia, zdobywały nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Kolor jest natomiast bardzo ważną częścią moich fotografii przyrodniczych – krajobrazów pól i lasów oraz natury, którą spotykam podczas fotograficznych wędrówek. Fotografuję coraz bardziej świadomie zafascynowany twórczym sposobem przedstawienia otoczenia w fotografii. Podróżując po Warmii odkrywam i próbuję okiełznać przestrzeń i czas. Zmagania te skutkują obrazami, które zatrzymują kadr w tysięcznej części sekundy lub są efektem kilkuminutowych ekspozycji. Zawsze jednak najważniejszy jest dla mnie temat i jego świeże ujęcie w ramach kadru i doboru techniki.